|
UNIVERZITETNI KLINIČNI CENTER LJUBLJANA: Ob 35-letnici nove stavbe (1975–2010)
Razstavišče: glavna avla UKC Ljubljana, postavitev januar 2011
Avtorice: Zvonka Zupanič Slavec, Sabina Vrhnjak, Senta Jaunig
Oblikovanje: Ivan Mori
Razstava v štirih plakatih je bila postavljena ob 35-letnici vselitve v novo oz. glavno stavbo Kliničnega centra (KC) v Ljubljani, ki so jo slavnostno odprli 29. novembra 1975. Prikazuje pregled nastanka glavne stavbe od njenih prvih arhitekturnih idej in zasnov do izvedbe ter razlaga njen pomen za stroko v takrat skupnem jugoslovanskem prostoru. Njeno odprtje je namreč obetalo perspektivni razvoj medicine v tedanji Sloveniji in Jugoslaviji, zato izgradnja glavne stavbe KC pomeni mejnik v razvoju zdravstvenega varstva na Slovenskem. KC je postal največji in najsodobnejši bolnišnični kompleks v takratni 20-milijonski Jugoslaviji. S sodobno arhitekturo je uvedel nova merila bolnišnične gradnje pri nas. Skoraj 1.100 novih bolniških postelj, večje število zaposlenih, novi oddelki in sodobnejša organizacija dela so močno izboljšali bolnišnično zdravljenje občanom Ljubljane z okolico ter najhuje prizadetim bolnikom iz vse Slovenije in Jugoslavije. Nova stavba je bistveno izboljšala tudi pogoje znanstvenoraziskovalnega dela predvsem za bodoče zdravnike in drugo zdravstveno osebje.
_____________________________________________________________________
RAZVOJ SLOVENSKEGA JAVNEGA ZDRAVSTVA MED LETI 1918 IN 1941
Razstavišče: Univerzitetni klinični center Ljubljana, Mala galerija UKC, april 2006
Organizator: Inštitut za zgodovino medicine UL MF, Inštitut za varovanje zdravja RS
Avtorici: Zvonka Zupanič Slavec, Ksenija Slavec
Javnozdravstveno delo na Slovenskem je skupaj z izboljšanjem ekonomskega, socialnega in kulturnega stanja družbe v 20. stoletju uspelo podaljšati življenjsko dobo prebivalcev skoraj za dve desetletji in je s tem zagotovilo boljšo kakovost življenja. Kakšna je bila pri tem vloga Higienskega zavoda iz Ljubljane (1923), ki je ustanavljal in organiziral javnozdravstvene ustanove po Dravski banovini, zdravstvene domove, dispanzerje za zdravstveno varstvo mater in otrok ter za kronične bolnike (tbc, sifilis, trahom), šolske poliklinike, prve šole za medicinske sestre, skupno skoraj 30 ustanov do l. 1941, predstavlja ta razstava. Prikazani so oddelki Zavoda in osrednje socialne bolezni. Pozornost je posvečena uvedbi sodobnih načinov zatiranja nalezljivih bolezni, dezinfekcijske in epidemiološke službe; predstavljen je pomen vpeljave mlečnih kuhinj in počitniških kolonij, elementov šolske medicine; prikazana so asanacijska dela v naseljih ter orisan nadzor nad pitno vodo in higiensko neoporečnostjo živil; podan je način zdravstvenega prosvetljevanja prebivalstva, zdravstveno-statističnega dela ... v času med dvema svetovnima vojnama. Pri vsem tem je najvidnejšo vlogo opravil prominentni slovenski higienik, javnozdravstveni utemeljitelj in direktor Higienskega zavoda, dr. Ivo Pirc. Z bratom vitalno-zdravstvenim statistikom dr. Bojanom Pircem sta dragoceno prispevala k slovenskemu javnozdravstvenemu razvoju. Higienski zavod - strokovni predhodnik Inštituta za varovaje zdravja (IVZ) RS- je vpeljal organizirano javno zdravstvo med slovenski narod.
_____________________________________________________________________
SLOVENSKO-AVSTRIJSKE MEDICINSKE POVEZAVE
Grenzüberschreitende Medizin Zwischen Ljubljana und Wien
Razstavišče: Državni arhiv Republike Avstrije na Dunaju, 2004
Organizator: Inštitut za zgodovino medicine UL MF, Inštitut za varovanje zdravja RS
Avtorji: Zvonka Zupanič Slavec, Dušan Nećak, Adolf Lukanovič
Slovensko-nemška razstava je bila posvečena vstopu Slovenije v EU. Predstavljeni so bili: znameniti zdravniki slovenskega rodu in njihovo delo (Perlah, Plenčič, Gründel, Brložnik, Edo Šlajmer, Marko Gerbec, Fran Viljem Lipič); slovenska kirurška in babiška tradicija v 18. stoletju; endemski sifilis ali škrljevka in prizadevanja dunajskih dermatovenerologov za njeno razumevanje in iztrebljenje v prvi polovici 19. stoletja; identifikacijska študija lobanj grofov in knezov Celjskih; slovenske študentke medicine in zdravnice na Dunaju in v Spodnji Avstriji in Slovenske zdravnice med prvo svetovno vojno; vojaški zdravniki in vojaške sanitetne ustanove na današnjem ozemlju Slovenije; prof. dr. Ernst Wertheim (1864-1920) in slovenski ginekologi; "Ljubljanska ginekološka šola".
_____________________________________________________________________
GROFJE CELJSKI
Razstavišče: Pokrajinski muzej Celje, 1999
Organizator: Pokrajinski muzej Celje
Avtorji: Rolanda Germadnik Fugger s sodelavci
Razstava Grofje Celjski je nastala na pobudo Pokrajinskega muzeja v Celju. Njena pobudnica je bila zgodovinarka, specialistka za srednji vek Rolanda Germadnik Fugger. K delu je povabila različne slovenske in hrvaške strokovnjake, ki se ukvarjajo s problematiko Celjskih grofov. Tako je nastala zelo obsežna in impresivna razstava, postavljena najprej v matičnem muzeju, kasneje pa preseljena tudi v Narodni muzej Ljubljana in istovrstno ustanovo v Zagrebu. Zvonka Z Slavec je na razstavi predstavila identifikacijsko študijo lobanj grofov Celjskih.
_____________________________________________________________________
RAZSTAVA SLOVENSKIH MEDICINSKIH UČBENIKOV OB 80-LETNICI MEDICINSKE FAKULTETE
Razstavišče: Seminar II, Medicinska fakulteta UL MF, december 1999
Organizator: Inštitut za zgodovino medicine in Centralna medicinska knjižnica UL MF
Avtorice: Zvonka Z Slavec, Mija Arhar, Katarina Dintinjana, Tina Kovač Majcen, Sonja Pogačnik
Razstava je bila plod sodelovanja Inštituta za zgodovino medicine in Centralne medicinske knjižnice (CMK) UL MF, ki sta skupaj s študenti pripravila razstavo »Osrednji slovenski učbeniki za študij medicine in stomatologije (1919-1999)«. Na ogled so bili najpomembnejši učbeniki, skripta, navodila za vaje in drugi učni pripomočki, ki so izhajali osem desetletij.
Razstava je bila zasnovana in postavljena tematsko, po predmetniku od predklinike do klinike, od biofizike do interne medicine. Glavnino so pomenili učbeniki za študij medicine, vendar tudi učbeniki za študij stomatologije ni manjkalo. Ti, ker jih je malo, so bili razstavljeni vsi. Pri vsakem predmetu je bilo mogoče spremljati razvoj stroke, saj so se nemalokrat stare knjige znašle v družbi z najnovejšimi. Posebno zanimanje je vzbudilo Plečnikov repetitorij anatomije z letnico izdaje 1924, medicinci pa so ga uporabljali še nadaljnjih 25 let! Namen razstave je mdr. bil tudi ta, da so danes nekateri učbeniki fakultete trajno razstavljeni v vitrinah na hodniku med bralnico Medicinske fakultete in Centralno medicinsko knjižnico.
_____________________________________________________________________
ZDRAVA SETEV - PLODNA ŽETEV: OB 110. LETNICI ZDRAVSTVENEGA ZAVAROVANJA PRI SLOVENCIH
Razstavišče: Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, oktober 1999
Organizator: Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije
Avtorica: Zvonka Zupanič Slavec
Oblikovanje in postavitev razstave: Miljeko Licul, Julija Zornik, Metod Vidic, Studio Zodiak
Razstava je v sliki in besedi ponazorila 110-letno tradicijo zdravstvenega zavarovanja pri Slovencih. Širokoplastno je posegla po temeljnih elementih zavarovanja in jih predstavila besedno jedrnato ter slikovno ilustrativno. Vsebina je bila strnjena na 20 kaširanih in plastificiranih panojih. Številne mimoidoče je nagovarja o pomenu tradicije zdravstvenega zavarovanja in njegovi dinamični vpetosti v sodobni prostor in čas.
KATALOG K RAZSTAVI ZDRAVA SETEV - PLODNA ŽETEV
110 let zdravstvenega zavarovanja pri Slovencih
Izdajatelj in založnik: Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije
Ljubljana, 1999
_____________________________________________________________________
AIDS NE POZNA MEJA
Razstavišče: Ministrstvo za zdravstvo RS, 1997
Organizator: Inštitut za zgodovino medicine UL MF, Inštitut za varovanje zdravja RS
Avtorji: Zvonka Zupanič Slavec, Evita Leskovšek s sodelavci
Razstava je nastala v sodelovanju s študenti medicine in Filozofske fakultete. Sodelovanje z Evito Leskovšek, nacionalno koordinatorko za vzgojo proti aidsu z Inštituta za varovanje zdravja RS, je projekt dodatno usmerilo k vzgojnoizobraževalnim ciljem.
Namen razstave je bil v obveščanju, osveščanju in preprečevanju okužbe z virusom HIV. Retrospektiva boja proti aidsu med Slovenci, ki je bila osnovno gonilo za opravljeno delo, je tako rodila pregledno in poljudno zasnovano razstavo, namenjeno vsej slovenski javnosti, predvsem pa mladim in sploh ljudem, ki so s svojim načinom življenja bolj ali manj izpostavljeni okužbi z virusom HIV, povzročiteljem aidsa.
KATALOG K VZGOJNOIZOBRAŽEVALNI RAZSTAVI AIDS NE POZNA MEJA
Urednica: Zvonka Zupanič Slavec
Založnik: Inštitut za zgodovino medicine UL MF
Obseg: 63 strani
Ljubljana, 1997
_____________________________________________________________________
VSE O SRCU
Razstavišče: Cekinov grad Ljubljana, 1995
Organizator: Društvo za srce
Društvo za srce je s svojim tedanjim predsednikom prof. Turkom bilo pobudnik za preselitev dunajske razstave Herzklopfen v slovenski prostor. V Cekinovem gradu so številni sodelavci pripravili različne vsebinske sklope, imenovane dunajske razstave, ki so ji dodali nacionalno noto. Vsebinsko bogata, informativno in prosvetiteljsko obarvana razstava je na ogled privabila nad 50.000 obiskovalcev. Izšel je tudi priložnostni katalog Vse o srcu, v katerem so tudi shranjeni zapisi sodelujočih. Razstava je gostovala tudi drugod po Sloveniji. Za razstavo je bil pripravljen tudi zgodovinski pregled razvoja kardiologije in kardiokirurgije v svetu in pri nas.
_____________________________________________________________________
DR. JANEZ BLEIWEISS IN NJEGOV ČAS
Razstavišče: Gorenjski muzej Kranj, 1996
Organizator: Gorenjski muzej Kranj
Avtorji: Majda Žontar s sodelavci
Razstavo je pripravil Gorenjski muzej Kranj in k sodelovanju povabil strokovnjake iz različnih področij, ki poznajo življenje in delo imenovanega velikega Slovenca. Projekt je vodila ravnateljica muzeja, zgodovinarka Majda Žontar s sodelavci. Vsestranska predstavitev Bleiweissove osebnosti je bila popisana in bogato slikovno opremljena v spremljajočem istoimenskem katalogu. Razstava se je iz Kranja preselila tudi v številne regionalne muzeje, med njimi v Ljubljano, Maribor, Celje, Mursko Soboto, Novo mesto, Kočevje ...
_____________________________________________________________________
MED MEDICINO IN LITERATURO
Razstavišče: Medicinska fakulteta Ljubljana, 1994
Organizator: Inštitut za zgodovino medicine UL MF, NUK
Avtorja: Zvonka Zupanič Slavec, Jaro Dolar
Na razstavi Med medicino in literaturo je bila povezana literarna moč z medicinskimi. Sodelovanje Inštituta za zgodovino medicine UL MF ter NUK-a je botrovalo obsežni razstavi literarnih del zdravnikov literatov iz domačega in mednarodnega prostora. Vitrine so napolnile avlo Medicinske fakultete in navdušile številne obiskovalce z bogatim prikazom literarne ustvarjalnosti v beli stroki. Seznam vseh razstavljenih knjig je objavljen v priložnostnem zborniku Med medicino in literaturo.