|
Razvoj anesteziologije v Sloveniji se je pričel že leta 1847, ko je ljubljanski kirurg dr. Leopold Nathan prvič izvedel etrsko narkozo, le nekaj mesecev po svetovno prvi uspešni etrski narkozi v Bostonu. Kljub tej zgodnji inovaciji je splošna anestezija v naslednjih desetletjih napredovala počasi, predvsem z uporabo preprostih hlapnih anestetikov in s prvim prebojem venskih anestetikov, kot je bil Evipan.
Pomemben premik se je zgodil po drugi svetovni vojni, ko sta britanska anesteziologa dr. Patrick Shackleton in dr. Russell Davies v Jugoslaviji vzpostavila modernizirano anestezijsko prakso ter usposobila prve domače anesteziologe. V Sloveniji je vodilno vlogo prevzel kirurg akademik dr. Božidar Lavrič, ki je vzpostavil prvo anesteziološko službo v Ljubljani. Prvi oddelek za anesteziologijo v sklopu Kirurške klinike je leta 1949 vodil dr. Drago Hočevar, ki je uvedel sodobne tehnike intubacije in dihalne podpore.
Razvoj anesteziologije je pospešila tudi ustanovitev šolanja v Ljubljani, kjer so izkušeni anesteziologi izobraževali naslednje generacije. S formalizacijo specialističnega programa in ustanovitvijo Katedre za anesteziologijo in reanimatologijo leta 1994 je Slovenija pridobila samostojno bazo za razvoj te ključne medicinske stroke.
Tajništvo Katedre:
Sabina Perko, sabina.perko(at)mf.uni-lj.si
Uradne ure: pon.-pet. od 10-12h, telefon 01 522 3143