|
Prof. dr. Martina Drevenšek, dr. dent. med., redna profesorica za področje zobna in čeljustna ortopedija
Prof. dr. Martina Drevenšek je specialistka čeljustne in zobne ortopedije. Na Medicinski fakulteti UL je doktorirala leta 1996. Zaposlena je na Stomatološki kliniki UKC Ljubljana, kjer je strokovna direktorica in na MF UL, kjer poučuje na Katedri za čeljustno in zobno ortopedijo. Njena glavna področja raziskovanja so biološki premiki ortodontskega premika zob ter rast in razvoj kraniofacialnega kompleksa pacientov s shizo. V okviru te teme je sodelovala in sodeluje v več mednarodnih projektih, katerih cilj je izboljšanje zdravstvene oskrbe za bolnike s prirojenimi nepravilnostmi.
Prof. dr. Nataša Tul Mandić, dr. med., redna profesorica za področje ginekologija in porodništvo
Prof. dr. Nataša Tul Mandić je profesorica ginekologinje in porodništva, ki je bila 25 let zaposlena v porodnišnici UKC Ljubljana, sedaj pa je že 6 let vodja Centra za nosečnice v Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo v Postojni. Velik del svojega kliničnega, raziskovalnega in pedagoškega dela je posvetila razvoju prenatalnih presejalnih in diagnostičnih testov, saj je bilo to področje v 90ih letih XX stoletja, ko je postala mlada raziskovalke, v zgodnji in burni fazi razvoja. To so bila neverjetna leta v fetalni medicini. 14 mesecev je kot raziskovalka delala na Harris Birthright Research Centre for Fetal Medicine v Londonu in sodelovala pri razvoju presejanega testa z nuhalno svetlino in biokemičnim testom za odkrivanje plodov s kromosomskimi nepravilnosti ter test uvedla v Sloveniji. Skupaj s kolegi so razvili sistem za odkrivanje in obravnavo fetalnih razvojnih nepravilnosti ter dosegli velik uspeh, ko so prvi na svetu dokazali povezavo med mikrocefalijo ploda in okužbo z Zika virusom. Novosti je uvedla še na področju preprečevanju prezgodnjega poroda in večplodnih nosečnosti. Poleg tega danes nadaljuje delo prof. Pajntarja na področju medicinske hipnoze ter vodi dobrodelno društvo Slojenčki, ki zbira denar za opremo vseh slovenskih porodnišnic.
Prof. dr. Metoda Dodič Fikfak, dr. med., redna profesorica za področje medicina dela
Prof. dr. Metoda Dodič Fikfak je predstojnica Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa v UKC Ljubljana. Diplomirala je na MF Univerze v Ljubljani, doktorirala pa iz poklicne in okoljske epidemiologije na University of Massachusetts. Je specialistka medicine dela, prometa in športa. Intenzivno raziskuje vlive poklicnega tveganja na umrljivost in obolevnost posameznih poklicnih skupin, tveganje za mezoteliom, pljučni rak in druge rake pri ljudeh izpostavljenih azbestu, vplive prestrukturiranja gospodarstva na zdravje delavcev… Rezultati njenih raziskav so vplivali na izboljšanje delovnih pogojev in zdravje delavcev v Sloveniji in širše. Predava na MF v Ljubljani in na ALUO. Vrsto let je bila koordinatorica specializacije iz mdpš. Je predsednica RSK in članica sveta za varnost in zdravje pri delu… S svojo predanostjo in strokovnim znanjem je pomembno prispevala k razvoju medicine dela v Sloveniji in je cenjena članica mednarodne zdravstvene skupnosti. Dobila je nagrado National Cancer Instituta, Harriet Hardy Award Univerze v Massachusetts-u, International award s strani Public Helath and Human Rights Association, ZDA, bila je tudi izbrana v Collegium Ramazzini, ki združuje najprepoznavnejše raziskovalce s področja okoljskega zdravja iz celega sveta.
Prof. dr. Jasmina Primožič, dr. dent. med., redna profesorica za področje zobna in čeljustna ortopedija
Prof. dr. Jasmina Primožič je diplomirala na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani leta 2003. Kot podiplomski študent je prejela štipendijo Evropskega ortodontskega društva za raziskovalno delo. Leta 2010 je s pohvalo zaključila specializacijo iz Zobne in čeljustne ortopedije, leta 2011 doktorat znanosti s področja Biomedicine. Od leta 2006 je habilitirana na Medicinski fakulteti UL, kjer je bila leta 2012 izvoljena v naziv docentke, leta 2018 izredne in leta 2024 redne profesorice s področja zobne in čeljustne ortopedije.. Leta 2011 je prejela Houstonovo nagrado, leta 2019 pa nagrado Miotti Evropskega ortodontskega društva za najboljši raziskovalni oziroma strokovni prispevek, leta 2021, 2022 in 2024 pa nagrado italijanskega društva za otroško zobozdravstvo in društva za ortodontijo. Od leta 2013 je članica uredniških odborov različnih mednarodnih revij s faktorjem vpliva. S področij neinvazivne tridimenzionalne diagnostike, zgodnjega zdravljenja ortodontskih nepravilnosti in analize materialov v ortodontiji je objavila več kot 50 izvirnih znanstvenih člankov s faktorjem vpliva, z več kot 800 čistih citatov, njen h-indeks je 16. Je vodja Centra za zobno in čeljustno ortopedijo UKC Ljubljana in od leta 2024 predsednica RSK za zobozdravstvo. Je vabljena predavateljica na tujih univerzah, številnih kongresih doma in v tujini. Bila je izvoljena za predsednico Evropskega ortodontskega društva za leto 2030.
Prof. dr. Vladka Salapura, dr. med., redna profesorica za področje slikovna diagnostika
Prof. dr. Vladka Salapura je diplomirala leta 1994 in leta 2001 zaključila specializacijo iz radiologije na UKC Ljubljana, kjer ves čas deluje strokovno, raziskovalno in pedagoško. Doktorat znanosti je pridobila leta 2010 z raziskavo o vplivu prehodnosti golenskih arterij na angioplastiko stegenske arterije. Osredotoča se na intervencijsko in mišičnoskeletno radiologijo, s poudarkom na minimalno invazivnih metodah diagnostike in zdravljenja tumorskih sprememb ter drugih bolezni mišičnoskeletnega sistema. Raziskovalno je aktivna pri vodenju znanstvenih projektov, avtorstvu člankov v uglednih mednarodnih revijah in organizaciji strokovnih srečanj. Na Medicinski fakulteti v Ljubljani deluje pedagoško na dodiplomski in podiplomski ravni ter kot mentorica doktorskih študij. Leta 2024 je postala redna profesorica. Prejela je več nagrad in je vabljena predavateljica na domačih in tujih institucijah.
Prof. dr. Alenka Pavlič, dr. dent. med., redna profesorica za področje otroško in preventivno zobozdravstvo
Prof. dr. Alenka Pavlič je diplomirala na odseku za stomatologijo Medicinske fakultete v Ljubljani leta 1990. Kmalu po zaključenem dodiplomskem študiju se je zaposlila na Stomatološki kliniki UKCL in šest let kasneje tudi na Medicinski fakulteti. Leta 1998 je magistrirala in leta 2007 doktorirala. Leta 2009 ji je bil prvič podeljen naziv univerzitetni učitelj. Od leta 2010 dalje je predstojnica Katedre za otroško in preventivno zobozdravstvo. Je aktualni nacionalni koordinator specializacije iz otroškega in preventivnega zobozdravstva ter glavni in neposredni mentor specializantom tega področja. Pod njenim mentorstvom sta bila zaključena 2 doktorata in 1 znanstven magisterij. Na raziskovalnem področju jo posebej zanima proučevanje različnih razvojno okvarjenih zobnih tkiv in področje kariologije. V času oddaje vloge za naziv redni profesor je imela: 18 člankov v revijah skupin I.-III; od teh 15 s prvim ali vodilnim avtorstvom, ter 205 čistih citatov in H-indeks 9.
Prof. dr. Mojca Jensterle Sever, dr. med., redna profesorica za področje interna medicina
Prof. dr. Mojca Jensterle Sever, specialistka interne medicine in endokrinologinja, je diplomirala na MF UL leta 2002 in doktorirala leta 2009. Specializacijo iz interne medicine je zaključila leta 2010. Izpopolnjevala se je v ZDA (2009) in na Nizozemskem (2018). Zaposlena je na Kliničnem oddelku za endokrinologijo UKC Ljubljana, kjer od leta 2015 vodi Endokrinološko ambulanto. Leta 2020 se je pridružila Katedri za interno medicino MF UL, kjer je leta 2024 postala redna profesorica. Raziskuje sindrom policističnih jajčnikov, debelost in tranzicijsko endokrinologijo. Njena bibliografija vključuje 650 enot, od tega 115 znanstvenih člankov, ki so dosegli mednarodno odmevnost. Ima 3015 citatov in h-indeks 32 (Google Scholar). Pedagoško deluje na MF UL, kjer je mentorica številnim študentom in specializantom. Prejela je več nagrad, vključno z Oražnovo nagrado (2002) in ARIS priznanjema "Odlični v znanosti" (2015, 2020).
Prof. dr. Janja Pretnar Oblak, dr. med., redna profesorica za področje nevrologija
Prof. dr. Janja Pretnar Oblak je specialistka nevrologije in članica Katedre za nevrologijo na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani. V svojem znanstvenoraziskovalnem delu je objavila več kot 60 člankov v revijah, ki jih indeksira SCI, zabeležila več kot 600 citatov in dosegla h-indeks 14. Kot mentorica je vodila tri zaključene doktorske naloge, dve specializaciji ter več študentskih raziskav, nagrajenih s fakultetno Prešernovo nagrado. Od leta 2023 vodi Klinični oddelek za vaskularno nevrologijo in intenzivno terapijo na Nevrološki kliniki UKC Ljubljana. Poleg tega predseduje Republiškemu strokovnemu kolegiju za nevrologijo, kjer aktivno sodeluje pri pomembnih vprašanjih organizacije in razvoja nevrološke stroke. Njene raziskave so osredotočene na izboljšanje diagnostike in zdravljenja možganskožilnih bolezni, pri čemer uporablja napredne metode, kot so ultrazvočna diagnostika in računalniška tomografija. Svoje znanje z veseljem prenaša na študente, specializante in širšo strokovno javnost.
Prof. dr. Borut Jug, dr. med., redni profesor za področje interna medicina
Prof. dr. Borut Jug je diplomiral iz medicine leta 2001 in doktoriral iz biomedicinskih znanosti leta 2009 na Medicinski fakulteti UL. Klinične specializacije iz interne medicine, kardiologije in vaskularne medicine ter klinične farmakologije je pridobil v Sloveniji. Podiplomsko se je izpopolnjeval iz preventivne kardiologije in CT srca na UCLA v ZDA, iz srčnega popuščanja na Univerzi v Zurichu ter iz zdravstvene ekonomike in raziskovanja izidov na London School of Economics and Political Sciences. Zaposlen je na Kliničnem oddelku za žilne bolezni UKCL, od leta 2022 kot predstojnik, ter na Katedri za interno medicino, kjer sodeluje pri predmetih propedevtika, obtočila, UZ srca in žilja ter kardiovaskularna rehabilitacija. Njegovo ožje strokovno in raziskovalno zanimanje je usmerjeno v preventivno kardiologijo, učinke telesne vadbe na srčno-žilnih bolezne, rehabilitacijo srčnih bolnikov, preprečevanje, zgodnje odkrivanje in slikovno diagnostiko ateroskleroze, trombotična obolenja, moteno presnovo krvnih maščob ter raziskovanje izidov v kardiovaskularni medicini.
Prof. dr. Bojana Pinter, dr. med., redna profesorica za področje ginekologija in porodništvo
Prof. dr. Bojana Pinter je od leta 1990 zaposlena na Ginekološki kliniki UKC Ljubljana. Magistrirala in doktorirala je na MF UL, specializirala iz ginekologije ter magistrirala iz upravljanja in poslovanja. Podiplomsko se je izobraževala na Nizozemskem in v ZDA. Kot redna profesorica na MF UL in predavateljica na Zdravstveni fakulteti UL je osveščala o načrtovanju družine ter osnovala nacionalno mrežo ginekologov za reproduktivno zdravje mladostnikov. Vodila je izdelavo nacionalnih priporočil za kontracepcijo, priročnikov za učitelje in organizirala številna izobraževanja. Leta 2004 je bila pobudnica sedaj že tradicionalnega interdisciplinarnega srečanja v spomin akad. prof. dr. Lidiji Andolšek Jeras. Raziskuje področja spolnega vedenja mladostnikov, prekinitve nosečnosti, menopavze, policističnih jajčnikov in hormonskih motilcev. Je članica mednarodnih združenj in soorganizatorica pomembnih kongresov. Njen strokovni opus obsega več kot 800 bibliografskih enot.
Prof. dr. Maja Trošt, dr. med., redna profesorica za področje nevrologija
Prof. dr. Maja Trošt je specialistka nevrologije na Kliničnem oddelku za bolezni živčevja Nevrološke klinike UKC Ljubljana. Pri svojem kliničnem delu se posveča bolnikom z nevrodegenerativnimi boleznimi možganov in je vodja Centra za ekstrapiramidne bolezni. Raziskovalno pot na področju molekularnih slikanj možganov pri bolnikih s parkinsonizmi in demencami je začela na Feinsteinovem inštitutu za medicinske raziskave v New Yorku s katerim še vedno plodno sodeluje. To novo raziskovalno področje je s sodelavci Klinike za nuklearno medicino in Kliničnega oddelka za bolezni živčevja prenesla in razvila tudi doma. Z analizami molekularnih slik možganov išče presnovne biološke označevalce parkinsonizmov in demenc in jih vpeljuje v klinično diagnostiko. Že vrsto let je članica Katedre za nevrologijo kjer svoje klinične in raziskovalne izkušnje prenaša dodiplomskim in podiplomskim študentom.
Prof. dr. Jure Derganc, univ. dipl. fiz., redni profesor za področje biofizika
Prof. dr. Jure Derganc je doktoriral leta 2003 s področja fizike na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani. Zaposlen je na Medicinski fakulteti UL, kjer je od leta 2022 predstojnik Inštituta za biofiziko. Dodatno se je usposabljal na Bostonski univerzi v ZDA ter na Inštitutu Curie v Parizu. V svojem raziskovalnem delu se posveča teoretičnemu in eksperimentalnemu študiju mehanskih lastnosti membran in celic, ustanovil pa je tudi prvi laboratorij za biomedicinske aplikacije mikrofluidike v Sloveniji. Je nosilec več predmetov na Medicinski in Veterinarski fakulteti ter avtor sodobnega univerzitetnega učbenika Medicinska biofizika. Za svoje pedagoško delo je prejel študentsko priznanje za pedagoško delo in Lavričevo priznanje za asistenta na UL MF.
Prof. dr. Peter Popović, dr. med., redni profesor za področje slikovna diagnostika
Prof. dr. Peter Popović je diplomiral na Medicinski fakulteti UL leta 1996, specializacijo iz radiologije zaključil leta 2001, magistriral leta 2005 in doktoriral leta 2013. Od leta 2014 je zaposlen na Katedri za radiologijo. Klinično in raziskovalno deluje na področju slikovne diagnostike trebuha ter minimalno invazivnega zdravljenja tumorjev in vaskularne intervencijske radiologije. Vodil je 11 terciarnih projektov, sodeloval pri treh ARRS projektih ter bil glavni raziskovalec mednarodne raziskave SORAMIC. Objavil je 145 člankov, od tega 42 v revijah, indeksiranih v SCI. Od leta 2006 sodeluje pri pedagoškem procesu Medicinske fakultete UL, Zdravstvene fakultete, Fakultete za matematiko in fiziko ter doktorskega študija Biomedicina. Mentor in somentor pri dveh študentskih Prešernovih nalogah, dveh bolonjskih magisterijih in dveh zaključenih doktoratih. Organiziral je 18 sekcijskih sestankov, 5 šol, mednarodni kongres in 16 delavnic s področja intervencijske radiologije.