Uporabljamo piškotke
Spletna stran Univerze v Ljubljani, Medicinske fakultete uporablja piškotke. Nujni piškotki bodo naloženi s klikom na »Dovoli samo nujne«. Za potrditev funkcionalnih in analitičnih piškotkov kliknite na »Dovoli vse«.
Več informacij in nastavitve najdete na spletni strani Nastavitve zasebnosti.
|
UL je v zadnjem tednu marca gostila dve usposabljanji za strokovne sodelavce, ki delujejo na področju mednarodnih sodelovanj in prijave projektov v programu Erasmus+. Izobraževanje je bilo namenjeno izmenjavi dobrih praks in razmisleku o spremembah, ki jih bo prinesla nova perspektiva programa Erasmus+, ki se bo začela leta 2028.
Pri organizaciji programa za KA1 so aktivno sodelovale naslednje članice: Akademija za gledališče, radio, film in televizijo, Biotehniška fakulteta, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo, Fakulteta za računalništvo in informatiko, Fakulteta za družbene vede, Filozofska fakulteta, Fakulteta za socialno delo, Pedagoška fakulteta in Medicinska fakulteta, ki je podala pobudo za organizacijo dogodka. Na dogodku so sodelovali tudi predstavniki partnerskih institucij UL MF, s katerimi sodelujemo na področju mednarodnih izmenjav osebja in študentov, kar je omogočilo intenzivno izmenjavo izkušenj, dobrih praks in še okrepilo naše uspešno sodelovanje.
Prva dva dneva izobraževanja sta bila namenjena zlasti debati o možnosti nadaljnjega razvoja Erasmus+ programa. Ivana Didak iz zveze The Guild, ki vključuje evropske in afriške univerze, je v svoji predstavitvi poudarila možnosti za razvoj v kontekstu širjenja partnerstev zunaj držav. Dodala je tudi, da medtem ko je program Erasmus+ v zadnjih letih postal sinonim za evropsko visoko šolstvo, bo verjetno naslednja perspektiva usmerjena bolj v poklicno izobraževanje in izobraževanje odraslih. Didak je poudarila, da izziv ostajajo zadostna sredstva za sofinanciranje mobilnosti in projektov in za sedaj neuresničena ideja o evropski diplomi: okoli te še vedno ni konsenza glede implementacije zaradi razlik med visokošolskimi sistemi znotraj EU.
Trenutni program Erasmus+, ki je deloval na treh ključnih ukrepih (mobilnost posameznikov KA1, sodelovanje med institucijami in organizacijami KA2, podpora razvoju politik in sodelovanju KA3), se leta 2027 zaključuje. Posamezniki in institucije so zato pozvani, da predlagajo Evropski komisiji, kaj naj vključi v novo perspektivo Erasmus+ 2028-2034 na podlagi izkušenj iz trenutnega projekta.
Maëlle Gibbons-Patourel iz Centralne pisarne Zveze EUTOPIA je v luči tega predstavila iniciativo evropskih univerz in perspektivo evropskih univerzitetnih zvez. Oboje je lahko v novi perspektivi programa Erasmus+ pomemben element za navezovanje strateških partnerstev onkraj Evrope in lahko pomagata k zbliževanju v kontekstu evropske diplome.
Program se je v sredo, četrtek in petek razlikoval za strokovne delavce, ki delajo na področju mobilnosti Erasmus+(Beyond Borders: Cultivating an International Perspective) in tiste, ki delajo na področju projektov Erasmus+(Sustainability of the European University Alliance through Erasmus+ Projects). V ločenih predstavitvah in delavnicah so se udeleženci seznanili s praksami na Univerzi v Ljubljani, predstavili inovativne rešitve svojih univerz ter na delavnicah razpravljali o vsakodnevnih izzivih.
Udeleženci so izboljšali svoje strokovne kompetence, razvijali medkulturno razumevanje, izmenjali mednarodne prakse in rešitve, kar neposredno prispeva k dvigu kakovosti dela. Na izobraževanjih je sodelovalo 80 strokovnih sodelavcev iz 46 univerz in 27 držav Evrope, Afrike in Azije, od tega polovica iz univerz članic Zveze EUTOPIA.
Bor Slana/STA