Uporabljamo piškotke
Spletna stran Univerze v Ljubljani, Medicinske fakultete uporablja piškotke. Nujni piškotki bodo naloženi s klikom na »Dovoli samo nujne«. Za potrditev funkcionalnih in analitičnih piškotkov kliknite na »Dovoli vse«.
Več informacij in nastavitve najdete na spletni strani Nastavitve zasebnosti.
|
V začetku avgusta sem se odpravila v Tromsø, kjer sem na arktični univerzi UiT opravljala zimski semester
5. letnika (imenovan »International Semester« - edini semester, ki je na voljo za tuje študente). Ta vključuje naslednje predmete: pediatrija, ginekologija in porodništvo, medicinska genetika ter globalno zdravje; slednja se mi priznata kot izbirna predmeta. Vse podrobnosti in opisi predmetov so objavljeni na spletni strani, za dodatna vprašanja glede študija pa je na voljo gospa Elin Holm.
Življenje na kampusu
Po prihodu v Tromsø sem se udeležila orientacijskega tedna, ki ga je za tuje študente organizirala univerza. V sklopu tega tedna so nam razkazali celoten kampus, predstavile so se nam študentske organizacije, pomagali pa so nam tudi urediti vse birokratske zadeve, ki so potrebne ob selitvi (izdelava študentske izkaznice, prijava na policiji, podpisi za začetek mobilnosti ipd.). Organiziran je bil voden ogled mesta, muzeja arktične univerze in nakupovalnega centra Jekta na otoku, kjer boste na začetku preživeli kar nekaj časa, saj si boste morali priskrbeti vzglavnik, odejo, zavese ter (v večini študentskih domov) jedilni pribor in osnovno opremo za kuhanje. Po orientacijskem tednu se je začel pouk na zdravstveni fakulteti (Helsefak), kamor spada tudi študij medicine. Pouk poteka v angleščini. Večina predavanj je kakovostnih, nekatera žal malo manj, predvsem kadar predavatelji niso vajeni poučevati v angleščini. Vaje so bile v večini zelo koristne. Verjetno sem imela srečo z zdravniki, ki so meni vse prevajali – od drugih študentov sem slišala, da temu ni bilo vedno tako. Že pol leta pred začetkom izmenjave sem začela z učenjem norveščine na Duolingu, vsekakor pa priporočam tečaje norveščine, ki jih brezplačno ponuja UiT. Sama sem dosegla stopnjo A1, kar mi je zelo olajšalo študij in življenje na splošno (brez skrbi, je zelo zabaven jezik). V novembru smo, na primer, imeli priložnost obiskati bližnje vrtce in pregledovati otroke v sklopu predmeta pediatrija. Pri delu z otroki je še posebej zahtevno pridobiti njihovo zaupanje, zato je vsaka norveška beseda v pomoč. Tudi v ambulantah bo lažje, če boste poznali vsaj osnovne fraze, da boste razumeli, o čem teče pogovor.
Izpostaviti moram možnost senčenja dežurnim zdravnikom med vikend izmenami, za kar se prijavite v sistemu SPIPS. Za nočne izmene je na voljo soba za počitek, kamor se lahko študenti umaknejo, ko se nič ne dogaja. Pohvaliti moram tudi »skills lab«, kjer se vadijo klinične veščine in simulacije urgentnih stanj. Zdelo se mi je, da je študijski urnik na UiT nekoliko manj natrpan. Na začetku sem bila presenečena, koliko prostega časa mi ostaja – to je še posebej super, ko si na izmenjavi in si poleg študija želiš raziskovati Norveško ter vse njene lepote.
Na kampusu je dovolj prostora za učenje, knjižnice so odprte tudi ob vikendih (dostop je mogoč s študentsko kartico). Kampus je primeren tudi za druženje. Presenetilo me je, da je na urniku vedno vsaj ena ura namenjena kosilu (kar bi lahko uvedli tudi na UL MF). Še bolje je, da ima fakulteta restavracijo z izredno okusno in zdravo hrano, ki jo plačate po teži (za velik obrok okoli 8–9 evrov). Če si kuhate sami, lahko brezplačno uporabljate mikrovalovne pečice in pogrejete hrano, ki ste jo prinesli s seboj. Vsaka dva tedna je organiziran »Waffle Friday«, kjer so na voljo brezplačni vaflji, kava in čaj. Ob začetku polarne noči je univerza organizirala dogodek »Lyskaffe«, kjer smo zjutraj sedeli pod lučkami, ki simulirajo sončno svetlobo, ob tem pa uživali v pecivu, kavi ali čaju. Veliko dejavnosti temelji na prostovoljstvu, kjer so veseli vsake pomoči. Enkrat tedensko je v tihi sobi univerze organizirana vodena meditacija. Če se kdaj ne počutite dobro in potrebujete pogovor, je na voljo tudi brezplačno svetovanje. Na splošno so vsi zelo prijazni in hitro opazite, da na univerzi ni nikakršne hierarhije. Študentom poskušajo ustvariti prijetno okolje, da bi od študija odnesli kar največ.
Izpit je ob koncu semestra in vključuje vse štiri predmete. Sestavljen je iz 80 vprašanj tipa MCQ, za kar smo imeli na voljo 3 ure časa. Čeprav se sliši veliko, je čas ravno pravšnji, saj so vprašanja klinično naravnana in zahtevajo nekaj premisleka. Priporočam, da si za izpit pogledate stara vprašanja s pravilnimi odgovori, ki so objavljena v Canvasu (spletni učilnici). Sicer pa se učite po drsnicah in priporočeni literaturi.
Nastanitev
Bila sem nastanjena v modernem študentskem domu Åsgårdvegen, ki se nahaja na otočku Tromsøya in
deluje pod okriljem študentske organizacije Samskipnaden. Najemnina je znašala približno 400 evrov na mesec. Prijavo za nastanitev oddajte čim prej – sama sem prijavo oddala marca, nastanitev pa sem dobila potrjeno šele zadnji teden julija, torej le teden dni pred odhodom v Tromsø. Pri prijavi lahko izbirate do 10 želja za nastanitev. Priporočam, da izpolnite vse možnosti (sama sem dobila svojo tretjo izbiro). Za datum vselitve izberite vsaj kakšen teden pred dejansko vselitvijo, saj to poveča možnosti, da dobite nastanitev. Z dodeljeno nastanitvijo sem bila zelo zadovoljna – v bližini so avtobusne postaje in trgovine, meni pa je bilo najpomembneje, da so rekreacijske površine najbližje.
Aktivnosti in prosti čas
Tromsø priporočam vsem, ki obožujete šport, naravo, biologijo, geologijo in morske ekosisteme, niste pa ljubitelji velikih mest. Možnosti za aktivnosti je res ogromno: hribolazenje, tek, plezanje, od oktobra dalje pa tudi turno smučanje, alpsko smučanje, tek na smučeh, drsanje. Poskrbljeno je tudi za tiste, ki imajo radi fitnes (cene so dokaj dostopne), plavanje, bouldering, kajakaštvo in potapljanje. Jeseni smo nabirali gobe, se družili ob tabornih ognjih ter pekli raznovrstne dobrote. Še posebej priporočam obisk savne Pust v centru mesta (ugodna s študentskim popustom), ki se nahaja na pomolu, kjer se lahko vmes osvežiš v morju. Misel na to je morda boleča, a izkušnja je vsekakor vredna trpljenja. S sošolci smo večkrat najeli avto prek aplikacije GetAround in se odpravili na izlete na Lofote, Senjo in v Lyngen. V centru mesta je organizacija Turbo, kjer si lahko tisti z norveško telefonsko številko (se kupi v Narvesen za 3 evre) brezplačno izposodijo vso potrebno opremo za šport in kampiranje. Tako da, tudi če s seboj niste prinesli vsega, si tam brez težav sposodite opremo in načrtujete izlete. Za ogled polarnih sijev ni treba vložiti preveč truda. Tudi na samem otočku je kar nekaj lokacij (Prestvannet, Telegrafbukta), s katerih je pogled na sije odličen, še posebej v jasnih nočeh. Ko se poletje začne prevešati v jesen, boste v predavalnici opazili, da vsi začnejo štrikati. Tudi sama sem se vdala socialnim pritiskom in izdelala svoj prvi šal. Ob tem naj poudarim, da Tromsø morda ni najboljša izbira za tiste, ki si na Erasmusu želijo pestrega nočnega življenja. Čeprav možnosti za zabave ne manjka – v študentskih domovih in v mestu je veliko barov ter dva nočna kluba – so cene pijač zelo visoke.
Praktične informacije
Transportni sistem v Tromsu je odličen – avtobusni prevozi so zanesljivi in cenovno dostopni. Za mesečno karto sem odštela 25 evrov, kupi se jo v aplikaciji Svipper. Med cenejšimi trgovinami s hrano so Rema1000, Extra, Obs in Kiwi, medtem ko trgovina, podobna naši dm, nosi ime Normal. Življenjski stroški so v Tromsu seveda višji kot doma, zato Erasmus štipendija vseh stroškov ne pokrije. Priporočljivo je, da imate za izmenjavo na voljo tudi nekaj lastnih prihrankov. Valuta so norveške krone (NOK), gotovine pa ne potrebujete, saj je vse plačljivo s kartico.
Pred začetkom kliničnih vaj se morate testirati za MRSA, kar lahko opravite v Legevakt (urgentna ambulanta). Če se v Tromsø odpravljate v zimskem semestru, začnite jemati vitamin D že oktobra. O priporočeni količini je na voljo veliko informacij – sama sem jemala 20 mikrogramov na dan, kar se je izkazalo za ustrezno. Ko nastopi polarna noč, poskrbite za čim več gibanja in dovolj socialnega stika. Tema naj vas ne ustavi, čeprav bo telo morda želelo spati tudi podnevi. Težave s spanjem so pogost pojav, vendar se jih uspešno reši z melatoninom. Polarna noč je lahko zelo lepo obdobje, se je pa na temo potrebno navaditi.
Ob prihodu v Tromsø se vključite v WhatsApp skupine, kjer boste na tekočem z izleti, dogodki in zabavami. Ob začetku semestra boste samodejno prejemali tudi tedenske novice (weekly newsletter), ki vključujejo vse dogodke v mestu in na kampusu, da ne zamudite ničesar. Prepustite se življenju na izmenjavi in izkoristite to obdobje, kolikor le lahko – obljubim, da bo to ena najboljših izkušenj, ki ste jih imeli med študijem. J
Za dodatna vprašanja in informacije sem doseglijva na katja.jeric1@gmail.com