Karolinska Institutet, Švedska

Destinacija izmenjave, nastanitev in okvirni življenjski stroški

Izmenjavo sem opravil na Karolinska Institutet (KI) v Stockholmu na Švedskem. Nastanitev sem uredil prek uradnega portala KI in bil nameščen v študentskem domu v bližini bolnišnice v Flemingsbergu. Stanovanje sem si delil z dvema študentoma iz drugih programov, kar mi je omogočalo zanimivo mednarodno izkušnjo in izmenjavo znanj. Lokacija je bila zelo priročna, saj sem na jutranje vaje lahko hodil peš. Od devetih mednarodnih študentov jih je pet izbralo stanovanja bližje centru Stockholma (kampus Solna) in so se v bolnišnico vozili z KI avtobusom za zaposlene in študente (vožnja traja približno 25 minut in je zelo zanesljiva). Kampus Solna definitivno ponuja več študentskega življenja, saj je bližje centru mesta in dogajanju. Kar zadeva življenjske stroške, so ti v Stockholmu precej visoki. Študentska soba stane med 450 evri (enojna soba) in 800 evri (dvojna soba ali studio apartma) na mesec. Hrana v trgovinah je nekoliko dražja kot v Sloveniji, obroki v bolnišnični menzi pa stanejo približno 9 evrov. Priporočam uporabo aplikacije Mecenat, ki omogoča koriščenje študentskih popustov, predvsem pri javnem prevozu. Stroški javnega prevoza z mesečno karto znašajo približno 60–70 evrov za študente (za 90 dni znaša karta 170 evrov).

IMG_9603.jpg

Prijavni postopki, akademski postopek izbire predmetov, način študija

Po nominaciji s strani MFUL sem se moral prijaviti na izmenjavo prek spletnega portala KI. V prejšnjih letih so slovenske študente pred prijavo kontaktirali predstavniki KI, v mojem primeru pa ne. Pomembno opozorilo: prijavite se sami prek KI strani! Prijavni postopek je vključeval oddajo dokumentacije, ki sem jo pripravil po navodilih mednarodne koordinatorice iz KI. Pred odhodom sem moral opraviti zdravniški pregled in spletni tečaj o ravnanju v zdravstvenih ustanovah ter varstvu osebnih podatkov na Švedskem. Akademski izbor predmetov je bil že določen – Clinical Medicine 3: Surgery (pri nas Kirurgija). Prvi teden je bil uvodni, s poudarkom na osnovnih kliničnih veščinah (šivanje, vstavljanje urinskega katetra, fizični pregled itd.). Kasneje so potekale vaje na oddelkih, operacijski posegi in seminarji, kjer smo poglobljeno obravnavali klinične primere. Petki so bili rezervirani za team-based learning (TBL), metodo učenja, kjer smo v skupinah po pet študentov reševali klinične primere.

IMG_9116.jpg

Količina predavanj in obremenitev v primerjavi z UL MF

Obremenitev na KI je bila primerljiva z UL MF, vendar je bil večji poudarek na praktičnem delu. Med tednom smo imeli različne obveznosti, od dela na oddelkih do seminarjev. Vse je bilo prilagojeno individualnim zmožnostim – zaradi jezikovnih razlik sem moral biti bolj aktiven pri operacijskih posegih kot pri komunikaciji s pacienti. Na KI je veliko prepuščeno samoiniciativi – če želiš pridobiti čim več praktičnega znanja, ti bodo z veseljem omogočili sodelovanje, vendar te nihče ne bo silil v aktivnosti. Urnik je bil dinamičen, običajno se je študijski dan začel ob 8. uri in zaključil okoli 16. ure. Izpit v zadnjem tednu je sestavljen iz treh delov: Pisni izpit: vsebuje 2/3 vprašanj odprtega tipa in 1/3 ali manj multiple-choice vprašanj. Praktični del (OSCE postaje): sestavljen iz 9 postaj, kjer preizkusijo klinične veščine. Ustni izpit: v obliki razprave o kliničnem primeru, traja 30–45 minut. Meja za uspešno opravljen izpit je 70 %. Velika prednost na KI je, da objavljajo stare izpite skupaj s pravilnimi rešitvami, kar zelo olajša pripravo. Priporočam, da si stare izpite pogledate čim prej, saj boste tako lažje usmerili učenje med vajami.

IMG_9108.jpg

Jezik izvajanja študijskega programa

Vsa predavanja, seminarji in praktične vaje so potekali v angleščini, kar je omogočalo nemoteno sodelovanje. Čeprav znanje švedščine ni bilo nujno, je osnovno razumevanje jezika koristilo pri komunikaciji s pacienti, ki so govorili izključno švedsko. KI ponuja brezplačne tečaje švedščine, ki so odlična priložnost tudi za spoznavanje novih ljudi.

IMG_8604.jpg

Primeri dobre prakse, ki bi jih želeli prenesti na MF

1. Objava starih izpitov s pravilnimi rešitvami - Na KI vsak opravljen izpit objavijo skupaj s pravilnimi odgovori, kar študentom omogoča bolj učinkovito pripravo in lažje dostopne povratne informacije (kot trenutni sistem vpogledov).

2. Strukturirani seminarji - Na KI ne izvajajo klasičnih seminarjev, kjer študenti pripravijo predstavitve in jih predstavijo pred skupino. Namesto tega so seminarji interaktivni, saj vključujejo debate in obravnavo kliničnih primerov v manjših skupinah (1 učitelj in 3–8 študentov). To zahteva dobro pripravo študentov in motivirane učitelje, vendar je učinek učenja neprimerljivo boljši od slovenske različice seminarjev.

3. OSCE postaje - OSCE postaje so odličen način preverjanja kliničnih veščin, ki bi bil dober dodatek pri več predmetih na MFUL. To omogoča študentom, da poleg teoretičnega znanja pridobijo tudi praktično samozavest in izurjenost v kliničnih postopkih.

IMG_8408.jpg

Prednosti in izzivi izmenjave na Karolinska Institutet

Ena največjih prednosti izmenjave je bila mreženje in spoznavanje novih ljudi, od cimrov in mednarodnih študentov do švedskih kolegov in profesorjev. Stockholm ponuja tudi bogato kulturno izkušnjo, saj združuje živahno mestno življenje in dostop do čudovite narave. Na strokovni ravni izstopa praktično naravnan program, ki omogoča aktivno sodelovanje pri kliničnem delu in operacijah. Študenti smo imeli veliko priložnosti za pridobivanje praktičnih veščin, kar je bistveno izboljšalo naše razumevanje kirurgije. Glavna (čeprav manjša) ovira je bila jezikovna bariera – študenti s švedskim jezikom so se lažje vključevali v delo na oddelkih in komunikacijo s pacienti. Kljub temu so bile vse akademske aktivnosti v angleščini, osebje pa zelo odprto za sodelovanje. Izmenjava na KI mi je prinesla dragocene izkušnje, praktično znanje in nova poznanstva, ki jih bom cenil še dolgo. Celotno izkušnjo bi toplo priporočil vsem, ki si želijo kakovostnega medicinskega izobraževanja v mednarodnem okolju.

V kolikor vas zanima več o izmenjavi na Karolinska Institutet ali življenju na Švedskem, me lahko kontaktirate na jaka1.locnisakr@gmail.com. Z veseljem odgovorim na vprašanja, delim svoje izkušnje in posredujem literaturo, ki vam lahko pomaga pri pripravi na izmenjavo.

IMG_8342.jpg

 

IMG_0633.jpg

 

IMG_0418.jpg

 

IMG_0278.jpg

 

IMG_0199.jpg

 

IMG_9752.jpg

 

IMG_9853.jpg