Ludwig-Maximilians-Univerza v Münchnu, Nemčija

IMG-20201010-WA0002.jpg

V okviru Erasmus+ študijske izmenjave sem na Univerzi Ludwig-Maximilians-Universität v Münchenu opravljal vaje iz kirurgije in dermatologije v poletnem semestru študijskega leta 2021/2022.

Birokratski postopki se začnejo urejati že dobra pol leta preden greš na izmenjavo. Ko si izbran za izmenjavo, se s predstojniki kateder dogovoriš za priznavanje vaj in za vsak predmet izpolniš Listino študenta. Potem izpolniš učni sporazum (Learning Agreement), kjer se seštejejo ECTS vseh predmetov, ki jih boš opravljal v tujini, dokument pa podpiše ljubljanska mednarodna pisarna in predmetni koordinator ali mednarodna pisarna v Nemčiji. Če je potrebno, se dopišejo še manjkajoče obveznosti za opravljanje posameznega predmeta.

Čez prijavni postopek so nas iz Münchena vodili z natančnimi navodili, vse je bilo jasno razloženo, tudi ob prihodu je vpis potekal brez zapletov. Prav tako je bila v izredno pomoč mednarodna pisarna na UL MF, kjer smo vedno lahko računali na hitro in učinkovito pomoč, če se je pri kakšnem postopku zataknilo.

20210606_183947.jpg

Nastanitev je v Münchnu relativno težko dobiti oziroma je le-ta draga, sploh če je lokacija bolj centralna. Študentski domovi sicer so, ampak jih zaradi premalo kapacitet dobi samo 40 procentov prijavljenih študentov. Jaz sem bil med tistimi, ki študentskega doma nismo dobili, tako da sem si moral najti nastanitev sam. Na koncu sem našel WG (deljeno stanovanje) za tri ljudi prek Airbnb-ja. Za transport priporočam javni prevoz. Najboljše da se kupi Semester ticket in potem lahko vedno uporabljaš vse njihove povezave v mestu – U-Bahn, S-Bahn, avtobus...

20210725_130021.jpg

Jaz sem najprej poleg kirurgije imel namen opravljati vaje tudi iz pediatrije, ampak mi je mednarodna pisarna v Münchnu nekaj mesecev pred začetkom izmenjave napisala, da to ne bo mogoče zaradi pandemije Covid. Lahko sem pa si izbral drug predmet, tako da sem potem namesto pediatrije izbral dva meseca vaj na oddelku za dermatologijo. Tako vaje iz kirurgije kot iz dermatologije sem opravljal v okviru njihovega PJ – praktisches Jahr. Pri tem si zelo samostojen in tudi veliko delaš. Na kirurgiji sem začenjal ob sedmih in ostajal do štirih, petih, na dermatologiji vsaj toliko če ne še dalj, tudi do šestih... Tempa sem se hitro navadil, poleg tega pa sem sistem že poznal, saj sem že opravljal izmenjavo v Nemčiji, tako da mi takšen način dela ni bil tuj. Sem se pa tudi ogromno naučil. Zjutraj sem navadno jemal kri, nastavljal periferne venske kanile, potem pa bodisi asistiral pri operacijah bodisi pomagal s tekočim delom na oddelku.

IMG-20210929-WA0000 (2).jpg

Izmenjavo v Münchnu bi priporočil, LMU je ena najboljših univerz v Nemčiji in tudi Evropi, prav tako pa je mesto čudovito, z ogromnimi parki in bogato kulturo. Minus pa je, da je mesto drago, sploh v barih, restavracijah... Ampak če si kuhaš sam oziroma ješ v bolnici (imel sem zastonj kosilo v menzi bolnice) se da tudi relativno poceni živeti, cene v trgovinah so tudi povsem primerljive z našimi. Je tudi študentom zelo prijazno mesto, s popusti in organiziranimi dogodki za študente na vsakem koraku.