|
V obdobju med 1. 9. 2023 in 31. 1. 2024 sem opravljala študijsko izmenjavo na Lithuanian University of Health Sciences v Kaunasu v Litvi. Kaunas je drugo največje mesto v Litvi in je bilo v preteklosti tudi njeno glavno mesto. Nahaja se na sotočju največjih rek v Litvi, Neumunas in Neris. Središče mesta, kjer živi večina študentov, je sestavljeno iz lepih prenovljenih meščanskih hišic, ki obdajajo glavno ulico Laisves Aleja. Na glavni ulici je veliko trgovin, kavarn, pekarn in restavracij. Nekoliko naprej se nahaja še stara trdnjava in velik park, ki ga obdajata reki, ki pozimi tudi delno zaledenita. Kaunas je študentsko mesto, kjer univerza ponuja tudi programe v angleščini, zato je veliko stalnih tujih študentov. Največ jih je iz Švedske, Nemčije, Izraela in Ukrajine. Kaunas je prejel tudi naziv mesto kulture 2022. V njem lahko obiščete več kot 40 različnih muzejev in vsak dan občudujete številne skulpture in poslikave.
Na izmenjavi sem opravljala naslednje predmete: Endokrinologijo, Kardiologijo, Pulmologijo, Onkologijo in Kri. Vse predmete bi priporočila. Najbolj mi je bila všeč Endokrinologija. Vsi predmeti imajo pisni izpit, ki se ga piše v računalniški sobi. Vprašanja so tipa abcd. Pri pouku smo se erasmus študenti pridružili rednim mednarodnim študentom, ki so zelo prijazni in so mi vedno pomagali. Pouk je obvezen, vendar brez skrbi, prostega časa je dovolj. Pri Kardiologiji in Pulmologiji smo imeli priložnost opazovati tudi operacije. Predvsem pri kardiologiji so nas kirurgi še dodatno vabili na operacije izven rednega pouka. Endokrinologija in Kardiologija imata vmesne manjše izpite, ki pa niso zahtevni in sem se zaradi njih že vmes naučila vso snov. Večina vprašanj temelji na kliničnih primerih, kar je bilo meni zelo všeč. Veliko imajo oblike pouka, ki se imenuje »tutorial«. Pri tutorial študenti dobimo kliničen primer in naj bi ga vsi skupaj rešili-se odločili katere preiskave bi naredili, kako bi osebo zdravili, kako bi jo spremljali po zdravljenju. Izvedba tutoriala je odvisna od predmeta, najboljša je bila pri Endokrinologiji. Pri tem predmetu smo namreč dobili kompleksne resnične primere in smo se vsi skupaj dobili v knjižnici in se na primer pripravili. Nato smo se dobili s profesorjem, ki je imel vlogo pacienta in smo skupaj primer v bistvu odigrali. Na koncu se od posameznega primera veliko naučiš. Zaradi tega, ker se semester prične že septembra, sem bila prosta 1 teden na koncu septembra in nato še 3 tedne v novembru. Prav tako sem imela daljše božične počitnice, saj se pri njih pouk ponovno prične 8. januarja. Prosti čas sem izkoristila za potovanja. Obiskala sem Trakai (staro mesto pol ure izven Vilne z gradom), Vilno, Klaipedo (obmorsko mesto, ki je najbolj obiskano poleti, ima tudi naravni rezervat s peščinami, ki Litvo povezujejo z Belorusijo), Rigo (odlična destinacija za podaljšan vikend z Flixbusom), Oslo (lahko letite zelo poceni z Norwegian, če uporabite kodo UNDER26), Tromso in Lofote, za novo leto sem pa odpotovala na Portugalsko.
Kaunas je sicer majhno mesto, vendar je zaradi velikega števila študentov zelo živahno. Prva 2 tedna zimskega semestra redni mednarodni študenti organizirajo dogodke čisto vsak dan, zato je bilo spoznati druge erasmus študente zelo lahko. »Welcome week« se zaključi z »Freshers camp«, kjer smo za vikend odšli na kamp zraven jezera 1 uro proč iz Kaunasa. Igrali smo igre, odšli v savno, jedli sladkarije ob ognju in se kopali. Poleg tega je veliko organiziranih izletov-najbolj priljubljen je 10 dnevni izlet v Lapland na Finskem. Tudi kasneje ESN orgnanizira številne dogodke- drsanje, gledanje filmov, namizne igre itd. Vsak torek študenti radi gredo na karaoke v Džem pub, veliko je pa tudi priložnosti za žuranje, saj je mesto polno diskotek.
Sami Litvanci so zelo zadržani in jih je presenetljivo težko spoznati. Najbolj priporočam, da poskusite njihove hladne in tople pijače iz različnih robidnic (»berry drinks«). Lahko jih naročite v kavarnah ali pa jih kupite v trgovini Maxima (najboljši so berry drinks Mashie, dobite jih tam, kjer so čaji). Meni osebno je najbolj všeč berry drink iz navadnega rakitovca (šaltalankiai). Priporočila bi vam tudi litvanske čaje. Stroški življenja so primerljivi s Slovenijo-nekatera živila so cenejša (recimo korenčki, mleko), nekatera so dražja(ribe, meso). Imajo pa veliko ugodnosti za študente-če imate ISIC kartico imate 50% popust na avtobusih in vlakih. Mesečna vozovnica za avtobuse po Kaunasu stane samo 5eur! V restavracijah so podobne cene kot v Sloveniji, pica je sicer nekoliko cenejša (priporočam Casa della pasta). Najboljša kavarna z najboljšimi rogljički v mestu je pa Kasdienybes bakehouse. Sicer je mesto polno zelo prisrčnih restavracij in kavarn. Cenejše obroke lahko jeste v menzi zraven stavbe od kardiologije-če pokažete isic kartico dobite popust (celoten obrok za 2.5 eur). Ponujajo jih tudi v knjižnici (5 eur).
Mesto je polno zelo lepih knjižnic, sama sem največ hodila v knjižnici v centru zraven Studentu skveras (študentski trg). Živela sem v Student Residence Hall, privat študentski dom v centru mesta. Dom bi priporočila, v njem večinoma živijo redni mednarodni študenti in erasmus študenti. Sobe so prostorne, kuhinj je dovolj in so odličen kraj za se družit. Dom ima tudi printer, sobo za učenje in sobo s klavirjem, televizijo in kavči. Sicer je pa cena zanj zelo visoka-570eur na mesec (vse vključeno). Za ta denar, če želite lahko dobite tudi privat stanovanje, vendar bodite pazljivi saj, vas lahko ogrevanje v določenih stanovanjih pozimi stane zelo veliko. Lahko živite tudi v študentskih domovih od univerze, vendar so bila mnenja glede njih zelo mešana. Sobe so dvoposteljne in dovolj prostorne, kuhinje pa na žalost niso najbolj funkcionalne. V enem od domov so imeli veliko težav tudi z vodjo doma. Kar bi res priporočila je samo to, da živite v centru, kjer je največ dogajanja in ker potem lahko greste povsod peš. Do bolnic sem se vozila z avtobusom. Vožnja je trajala 20 min.
Kakor sem že omenila je Kaunas študentsko mesto, zato je zelo preprosto dobiti prijatelje. Predvsem v zimskem semestru mesto sprejme veliko erasmus študentov- največ iz Španije, Italije, Nemčije in Francije. Sama sem se najbolj povezala z rednimi mednarodnimi študenti iz Švedske in z študenti iz študentskega doma. Vsak študent dobi tudi svojega tutorja, na katerega se ob pričetku študija lahko obrnete z vprašanji.
V Litvo sem potovala iz Benetk-Treviso v Vilno (cene večinoma znašajo od 20-60eur). Lahko letite tudi iz Dunaja za približno isto ceno. Iz Vilne lahko nato greste z avtobusom (1eur), z vlakom (z isic kartico 40c) ali z bolt (približno 4 eur) do železniške postaje in z vlakom do Kaunasa (z isic kartico 4eur in 1 h vožnje). Na avtobusih v Kaunasu in v Vilni lahko, preden si uredite mesečno kartico, plačate z gotovino direktno pri vozniku (normalna cena za 1 vožnjo je 1eur, z isic kartico 50c, vozovnico morate validirati). Poleg isic kartice, ki si jo lahko uredite v Kaunasu (zigzag travel), priporočam, da si dobite tudi esn kartico (lahko v Kaunasu ali pa že v Ljubljani). Obe kartici ponujata različne popuste- tudi recimo z Ryanairom in z Flixbusom.
Fakulteta ne ponuja tečaja litovščine. Sama sem se naučila nekaj osnov, saj večina Litvancev ne zna najbolje angleščine. Prijava na fakulteto na žalost ni potekala najbolj gladko, saj nimajo najboljšega sistema in večina temelji na elektronskih sporočilih. Posledično mednarodna koordinatorka odpisuje počasi, vendar je pa zelo prijazna in bo rešila vsako težavo, na katero boste naleteli. Zato vam glede prijave ni potrebno skrbeti, saj boste na koncu vse prejeli, vendar bo pa trajalo nekoliko dlje (sama sem vpisni list na LSMU prejela šele oktobra).
Septembra je bilo vreme idealno-sončno in 20 stopinj, zato smo večino časa preživeli zunaj. Pozimi pa temperature variirajo med 0 in -20 stopinj. Sneži čisto vsak dan! Največ snega je zapadlo januarja.
Za izmenjavo v Litvi bi se odločila še enkrat! Bila je ena najboljših odločitev v mojem življenju. Veliko sem se naučila, veliko sem potovala, dobila veliko novih prijateljev in za pol leta doživela pravo zimo! Odločite se za Kaunas, ne boste razočarani!
Tina Kocjančič