Pomembna vloga UL MF pri vseslovenskem testiranju na COVID-19

V Sloveniji naj bi predvidoma prihodnji teden (20.– 24. aprila 2020) začeli s testiranjem reprezentativnega vzorca ljudi na okužbo s koronavirusom. Tako bi dobili verodostojne podatke o stanju v Sloveniji. Pri izvedbi testiranja bo sodelovalo več članic Univerze v Ljubljani, in sicer: Medicinska fakulteta, Fakulteta za računalništvo in informatiko ter Fakulteta za družbene vede.

Raziskavo, ki bo dala podatke o realnem številu okuženih, bo vodil Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani. Reprezentativni vzorec za raziskavo bosta pripravila Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani in Statistični urad. Pri obdelavi podatkov bo sodelovala Fakulteta za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani. Najpomembnejši partner raziskave bo Univerzitetni klinični center Ljubljana z Infekcijsko kliniko.

Testiranih bo od 1000 do 1500 ljudi vseh starosti in z vseh koncev Slovenije, ki bodo privolili v testiranje. »Predvidevamo, da bodo rezultati raziskave javno objavljeni pred prvomajskimi prazniki, kar bi sovpadalo z načrtovanimi popuščanji z ukrepi,« je povedal predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo ter prodekan Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani, izr. prof. dr. Miroslav Petrovec.

Več
Novinarska konferenca Vlade: Tomaž Gantar, Miroslav Petrovec, RTV SLO, 15. april 2020.
V Sloveniji bo potekala raziskava o realni razširjenosti covida-19 med populacijo, 24UR, POP TV, 15. april 2020.
Foto: Tomaž Skale, iz intervjuja z izr. prof. dr. Miroslavom Petrovcem: Miroslav Petrovec: Moj prehlad je lahko za nekoga zadnja pljučnica, Dnevnik 5. 4. 2020.